Téměř 80 % lidí pociťuje kvůli pandemii negativní dopady na svou psychiku

Nejvíc přitom situace dopadá na ty, kdo žijí sami nebo se sami starají o děti - až 83 % z nich pozoruje zhoršení svého psychického stavu, u žen je to 87 %. Významný vliv na psychický stav, má také tako to, zda člověk chodí do práce jako obvykle. Nejhůře situaci nesou lidé bez práce (zhoršení uvádí 86 %) a ti, kdo pracují více než obvykle (82 % z nich se cítí hůře). Lidé, kteří chodí do práce jako obvykle, nejčastěji ze všech skupin uvádějí, že se jejich psychický stav nezměnil (24 %).
Stejný průzkum pořádala jsme pořádali i v dubnu. Lidé se, podobně jako na jaře, obávají daleko více o zdraví svých blízkých (49, 2%), než o své vlastní (21, 7 %). O své zaměstnání se bojí přibližně stejně lidí jako na jaře - 32 % oproti jarním 30, 7 %. Markantní je naopak nárůst pocitů izolace či samoty - ty uvádí 58, 5 % lidí, na jaře to bylo 42, 3 %.


Terapeutickou pomoc v souvislostí s aktuální situací vyhledalo téměř 25 % lidí, na jaře pouhých 10 %. Kvůli vládním opatřením je přitom možné využívat služeb psychoterapeutů mimo přetížené zdravotnictví pouze online, což mnoha lidem komplikuje situaci. Pro řadu klientů, např. matky na mateřské dovolené, mladí dospělí žijící u rodičů, děti a další ohrožené skupiny, je ale tato forma terapie nevhodná. Ne všichni mají možnost online připojení nebo například klidné místo, odkud by s terapeutem mohli hovořit.
Průzkumu se zúčastnilo se celkem 1 032 respondentů. Probíhal na sociálních sítích v období 20. 12. 2020 - 17. 1. 2021. Respondenti odpovídali prostřednictvím online dotazníku skrze sociální sítě Facebook, LinkedIn, Instagram a Twitter.